Blog

Hałas w klasach lekcyjnych

28.09.2022, 13:20

Wszyscy wiemy, że w budynkach szkół podstawowych jest bardzo głośno – są to z pewnością najgłośniejsze budynki użyteczności publicznej. W czasie przerw poziomy dźwięku w szkolnych korytarzach utrzymują się zwykle na poziomie ok. 85 dB (mówimy o równoważnym poziomie dźwięku LAeq – czyli swojego rodzaju średniej), a szczytowe poziomy dźwięku przekraczają 110 dB (chodzi tu o impulsowe dźwięki, np. trzaskanie drzwiami). Podobnie głośno jest na stołówce, niewiele ciszej w salach sportowych czy w świetlicach. W tym kontekście sale lekcyjne mogą się wydawać oazami ciszy. Czy tak jest naprawdę?

 

Czy open space musi być tak głośny?

02.09.2022, 19:53

Wizja open space ma swój początek już w 1906 roku, kiedy to Frank Lloyd uznał, że ściany i pokoje są tak naprawdę bezużyteczne. Stwierdził wtedy, że nie służą one niczemu dobremu, a jedynie wprowadzają niepotrzebne podziały. Pomimo że początkowa wizja biur open space przekonywała do większej kreatywności, zacierania podziałów oraz lepszej integracji całej firmy, to z czasem zaczęto zauważać pewnego rodzaju problemy, które bez odpowiedniej kontroli często wiązały się z powstawaniem uciążliwego i drażniącego pracowników hałasu.

O głośnym problemie, czyli o hałasie przemysłowym. Rozmowa z p. Arturem, którego dom sąsiaduje z zakładem produkcyjnym.

29.09.2021, 08:23

Każdy z nas zasługuje na komfort akustyczny w swoim domu. Niestety wiele osób musi zmagać się z uciążliwymi hałasami emitowanymi przez zakłady przemysłowe lub inne obiekty usytuowane tuż obok domu. Rozmawiamy z Panem Arturem, który boryka się z takim problemem od kilku lat. W wywiadzie opowiada o szczegółach zaistniałej sytuacji i krokach, jakie podjął, aby zawalczyć o ciszę.

Czy wiesz, że #4

29.09.2017, 12:30

Polska norma akustyczna znowelizowana w 2015 roku podniosła wymagania dla ścian pomiędzy salami dla dzieci w żłobku z 45 dB do 48 dB.