Blog

Lista tagów

Zrównoważony dom, czyli jaki? Rozmowa z Alicją Kuczerą - dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

Czas czytania: 5 min

15.09.2021, 08:55

 

W zeszłym miesiącu w ramach projektu “Budynki są jak ludzie. Zdrowe, zielone mieszkania i domy” zorganizowali Państwo kampanię edukacyjną online pt. “Tydzień w EKOdomu”. Skąd pomysł na przeprowadzenie takiego wydarzenia?

 

Celem Projektu Budynki są jak ludzie. Zdrowe, zielone mieszkania i domy finansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy z Funduszy EOG jest uświadomienie konieczności zmian codziennych postaw i nawyków Obywateli i Obywatelek oraz pokazanie możliwości i efektów, jakie ze sobą niosą w kontekście zmian klimatu. Poprzez organizację całej kampanii edukacyjnej chcieliśmy dotrzeć z wartościowymi treściami do odbiorców, którzy gromadzą się w mediach społecznościowych. Mamy świadomość, że to spora grupa i zamierzaliśmy wykorzystać ten potencjał. „Tydzień w EKOdomu” jest jednym z elementów składowych całej kampanii i polega na dzieleniu się najlepszymi rozwiązaniami zastosowanymi w domach i mieszkaniach.

 

Hasłem przewodnim kampanii było zdanie “To Ty tworzysz zrównoważony dom”. Jaki jest ten zrównoważony, zdrowy dom?

 

Zrównoważony, zdrowy dom to pojęcie niezwykle szerokie. Żeby objąć wszystkie aspekty można powiedzieć, że to taka przestrzeń mieszkaniowa, która pozytywnie wpływa na komfort życia, pozwala racjonalnie korzystać z zasobów, a równocześnie stanowi mniejsze obciążenie środowiska. Pokrótce, to dom oszczędny, komfortowy i zbudowany w poszanowaniu środowiska naturalnego. Wszystkie cechy zrównoważonego domu można znaleźć na stronie https://budynkijakludzie.plgbc.org.pl/

 

Jakie działania możemy wprowadzić w naszych domach i mieszkaniach, aby poprawić jakość życia, zaoszczędzić zasoby i obniżyć rachunki, a równocześnie zadbać o środowisko naturalne?

 

Jest wiele obszarów, w których mamy przestrzeń do działania. Najprostsze rozwiązania to racjonalne korzystanie z energii i wody. Oprócz świadomego oszczędzania, na rynku znajdziemy szereg rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc np. perlatory w bateriach kranowych, termostaty, klasy energetyczne sprzętów AGD, żarówki LED. Montaż paneli fotowoltaicznych (możliwy zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych) z pewnością przyczyni się do oszczędności zasobów, czyli w tym wypadku węgla, ponieważ energia elektryczna w Polsce nadal w prawie 70% jest pozyskiwana z tego paliwa kopalnego. Ponadto zachęcamy do otaczania się roślinnością, która ma wpływ na nasz komfort i jakość powietrza oraz oczywiście do segregowania odpadów. Jeszcze mocnej możemy wpłynąć na zrównoważony dom na etapie jego budowy lub zakupu oraz podczas remontu. Wszystkie propozycje znajdują się w Wirtualnym przewodniku na stronie internetowej projektu.  

 

Zrównoważony dom to dom, który jest również komfortowy akustycznie. Jakie działania możemy podjąć w tym obszarze?

 

Zgadza się, cisza w mieszkaniu gwarantuje nam właściwy odpoczynek i poczucie komfortu. Długotrwałe narażenie na hałas o natężeniu już 60 dB (głośna rozmowa) może wywoływać rozdrażnienie, złe samopoczucie, pogorszenie koncentracji, zmęczenie psychiczne i fizyczne. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów wyposażenia takich jak zasłony, elementy tapicerowane, dywany, poduszki, które ograniczają rozprzestrzenianie się hałasu. Ponadto, przy wymianie okien warto zainwestować w najnowsze standardy okien trzyszybowych, które redukują dźwięki dochodzące z zewnątrz i stanowią lepszą izolację termiczną. Z kolei przy poszukiwaniu nowego mieszkania warto zapoznać się z mapami akustycznymi, które dostępne są w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. To umożliwi sprawdzenie, czy dana dzielnica należy do głośnych, czy cichych.  

 

Podczas trwania akcji, uczestnicy mogli podzielić się także swoimi codziennymi nawykami, które mają zastosowanie w zrównoważonym domu. Jakie rozwiązanie najbardziej przykuło Państwa uwagę?

 

Cieszymy się, że w kampanię edukacyjną mogliśmy zaangażować każdego mieszkańca. Autorzy nadesłanych zdjęć i nagrań bardzo szeroko podeszli do tematu, pojawiły się zarówno dobre nawyki na co dzień, jak i rozwiązania do wprowadzenia na etapie projektowania. Naszą uwagę szczególnie przykuły zdjęcia domu, który został dostosowany przez właściciela do wymogów niskoemisyjności. Budynek mieszkalny powstał w technologii drewnianej, zastosowano pompę ciepła, na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne, a na trzyszybowych oknach zamontowane zostały rolety przeciwsłoneczne. Ponadto dom sprawdzony został testem szczelności i termowizją. To świetny przykład na kompleksowe zadbanie o to, aby dom był zrównoważony już na wczesnym etapie jego powstawania. Autor rozwiązania zostanie nagrodzony wejściówką na 11. edycję PLGBC Green Building Symposium, które odbędzie się już 7 października w Warszawie.  

 

Dziękujemy bardzo za rozmowę.