Blog

Lista tagów
#akustyka #Polska w decybelach #raport

Blog dla tych, którzy pragną mieć komfort ciszy - rozmowa z Henrykiem Kwapiszem

Czas czytania: 2 min

16.02.2021, 13:47

Stowarzyszenie Komfort Ciszy od początku swojej działalności stawia na propagowanie wiedzy na temat wpływu akustyki budynków na komfort, zdrowie i produktywność ludzi w nich przebywających. Jak Pana zdaniem wygląda obecnie świadomość problemu hałasu w Polsce?

 

Niestety, ta świadomość jest jeszcze niewielka. Z hałasem raczej uczymy się współegzystować niż go zwalczać, choć w niektórych sytuacjach bardzo nam doskwiera. Szczególnie mówię tu o mieszkaniach wielorodzinnych, ponieważ najwięcej pytań dotyczących tego, co zrobić z hałasem dobiegającym z góry, od instalacji czy od sąsiada, trafia do Komfortu Ciszy właśnie od właścicieli tego typu mieszkań. A o tym, że z hałasem jeszcze nie bardzo umiemy sobie radzić, może świadczyć fakt, że w szkołach, i o tym pisaliśmy w raporcie “Polska w decybelach”, hałas jest na bardzo wysokim poziomie, przez co dzieci wracają z niej bardziej zmęczone oraz gorzej się uczą. Świadomość tego, że to właśnie hałas ma wpływ na zdrowie, samopoczucie i zdolności naszych dzieci jest wciąż niewielka, ponieważ szkoły w dalszym ciągu buduje się pod względem akustycznym, w zasadzie nie tak jak trzeba.

 

Jakie działania do tej pory podjęło Stowarzyszenie, aby nagłośnić ten problem?

 

Działamy na miarę naszych możliwości. Jesteśmy stowarzyszeniem non-profit, w związku z czym ci, którzy pracują na rzecz Stowarzyszenia, robią to bezpłatnie w ramach swojego wolnego czasu. W zeszłym roku odnieśliśmy spory sukces, dlatego że razem z grupą Saint Gobain zorganizowaliśmy bardzo duże wydarzenie “W pogoni za ciszą”, na którym zaprezentowaliśmy raport “Polska w decybelach”. To właśnie w tym raporcie można znaleźć wiele informacji na temat tego, czym jest hałas, jak nam szkodzi oraz kilka wskazówek, jak możemy się przed nim zabezpieczyć. Warto też wspomnieć, że w 2019 roku organizowaliśmy szkolenia dla project managerów z największych firm branży budowlanej i deweloperskiej, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Przedstawiliśmy na nich zarówno stronę teoretyczną akustyki, czyli czym to w zasadzie jest, jak również rozwiązania praktyczne.

 

Od tego roku postanowili Państwo rozszerzyć swoje działania o prowadzenie bloga z zakresu akustyki. Skąd ten pomysł?

 

Pomysł na bloga wziął się stąd, że do Komfortu Ciszy trafia sporo pytań dotyczących tego, jak radzić sobie z hałasem. Tym kłopotliwym hałasem, który przeszkadza nam w codziennym życiu. Postanowiliśmy troszeczkę bardziej dzielić się wiedzą na temat akustyki, ale w taki bardziej popularnonaukowy sposób. Akustyka jest zagadnieniem dosyć trudnym, no bo i decybele i współczynnik pochłaniania dźwięku, to są właściwości, o których większość ma nieduże pojęcie poza ekspertami, którzy się w tym specjalizują. W związku, z czym chcieliśmy trochę ten temat przybliżyć tym, którzy na stronę  internetową www.komforticiszy.pl trafią. Bardzo chętnie będziemy się na tym blogu dzielić problemami, z którymi nasi czytelnicy się do nas zgłoszą.

 

Do kogo jest skierowany blog?

 

Blog skierowany jest do wszystkich tych, którzy chcieliby móc się uczyć, mieszkać i pracować w komfortowych warunkach, jeśli chodzi o akustykę. Jednym słowem, do tych, którzy poszukują komfortu ciszy.

 

Jakich treści na blogu mogą się więc spodziewać czytelnicy?

 

Bardzo różnorodnych, dlatego że Stowarzyszenie “Komfort Ciszy” promuje dobrą akustykę w budynkach, a budynki oraz ich elementy są bardzo różne. Są i okna i ściany działowe oraz szklane, które oddzielają różne pomieszczenia biurowe, są podłogi, stropy. Nasi Eksperci będą pisać o wielu aspektach tej dobrej akustyki w jak najbardziej przystępny sposób. Tak, żeby nie popaść w jakiś język nadzwyczaj naukowy. Będziemy również prosić naszych partnerów oraz oczywiście naszych czytelników o to, żeby dzielili się z nami swoimi problemami z zakresu akustyki. Bardzo chętnie je opiszemy.

 

W takim razie nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić czytelników do kontaktu ze Stowarzyszeniem “Komfort Ciszy”.