Studia przypadków

Call Center na Śląsku

08.03.2016, 09:36

Przypadek call center na Śląsku

W call center firmy telekomunikacyjnej na Śląsku w biurze o powierzchni 200 m2 znajdowało się 60 stanowisk pracy. Wnętrze było urządzone standardowo – wykładzina, tapicerowane ekrany nabiurkowe z płyty wiórowej o wysokości ok 50 cm, ściany tynkowane oraz sufit modułowy o średnich właściwościach pochłaniania dźwięku. Ogólny poziom dźwięku wynosił tam ponad 69 dB. Wykonano analizy,  które pokazały ile materiału silnie pochłaniającego dźwięk należy dodać, by ograniczyć poziom dźwięku do wskazanego przez przepisy maksymalnego poziomu dźwięku – 65 dB. Montaż materiału został wykonany w trakcie weekendu, zastosowano  akustyczne sufity wyspowe podwieszone do istniejącego sufitu. Na dwóch fragmentach ścian zainstalowano panele ścienne. Call Center w Śląsku

Pomiary przeprowadzone po tygodniu funkcjonowania biura pokazały, że dźwięk udało się obniżyć w większym stopniu, niż to zakładano. Ogólny poziom dźwięku po adaptacji wyniósł 62 dB. Oprócz efektu zapewnionego przez materiały dźwiękochłonne, zadziałał efekt psychologiczny – w biurze zrobiło się ciszej, przez co pracownicy mówili ciszej. Nie musieli już przekrzykiwać głośnego tła.

Jeśli byłaby taka potrzeba, w biurze udałoby się jesze bardziej ograniczyć hałas poprzez zwiększenie ilości materiałów dźwiękochłonnych.