Blog

Lista tagów
#baman #muzyk #budowlańcy #hałas #obsługa samolotów #nauczyciel

Zawody najbardziej narażone na hałas

Czas czytania: 1

23.06.2022, 09:30

Zawody najbardziej narażone na hałas

 

Głośne dźwięki towarzyszą nam praktycznie cały dzień, często dotyczą bardzo przyziemnych czynności, przez co przestaliśmy zwracać na nie uwagę. Szczekanie psa, suszarka do włosów czy klaksony samochodów osiągają natężenie na poziomie około 80 dB. Żadnego z tych dźwięków nie traktujemy jako coś, co może zagrażać naszemu zdrowiu, jednak ciągłe narażenie słuchu na hałas na tym poziomie może powodować trwałe zakłócenie zdolności słyszenia.

Kiedy myślimy o sytuacjach, podczas których jest naprawdę głośno, przychodzą nam do głowy motocykle, wielkie koncerty, starty samolotów czy noworoczne puszczanie fajerwerków. Jednak wiele osób narażonych jest na donośny dźwięk przez ponad 20% czasu i jest to związane nie tylko z otoczeniem, lecz z wybraną profesją.

 Które z zawodów są najbardziej narażone na hałas?

Pracownicy obsługi samolotów na płycie lotniska

Podczas startu samolotu poziom natężenia dźwięku może osiągnąć nawet 140 dB. Jest to poziom, przy którym człowiek może zacząć odczuwać ból. W przypadku tego zawodu, pracownicy, którzy są narażeni na taki hałas, muszą koniecznie chronić słuch, aby zachować zdrowie jak najdłużej.

Pracownicy budowy dróg 

Walce, spycharki, wywrotki, koparki i młoty napędzane silnikiem elektrycznym nie należą do najcichszych. Nie powinno dziwić, że również ten zawód znalazł się na liście tych najbardziej narażających na hałas.

Pracownicy budowy dróg są narażeni na hałas osiągający od 100 do 120 dB. 

Barmani

Bycie barmanem to zdecydowanie jeden z zawodów, w którym nie brakuje emocji, ale również głośnych rozmów, tłumu ludzi i muzyki.

Bary zawsze są głośne i narażają wszystkich obecnych na nadmierny hałas. Każda osoba przebywająca w takim miejscu jest narażona na dźwięki o natężeniu od 110 do 120 dB, a często nawet głośniejszy!

Muzycy orkiestrowi

Poziom natężenia dźwięku, na jaki narażone są osoby w orkiestrze, zależy od wielu czynników, m.in. układ orkiestry, zajmowane w niej miejsce,

wykonywany repertuar oraz warunki akustyczne sali koncertowej. Badania pokazują, że w najwyższym stopniu narażeni są: trębacze, puzoniści i waltorniści, najmniej natomiast wiolonczeliści.

Nauczyciele

Placówki oświatowe są miejscem, gdzie nauczyciele i uczniowie spędzają sporą część dnia. Hałas jest jednym z głównych czynników, które są dla przebywających w szkole osób uciążliwe oraz szkodliwe. Korytarze podczas przerw, stołówki czy świetlice to najgłośniejsze miejsca w instytucjach oświatowych. Poziom dźwięków na korytarzach przeważnie mieści się w granicach 85-90 dB, aż do 115 dB przy dźwiękach impulsowych.

Bardzo często człowiek nie jest w stanie rozpoznać uszkodzenia słuchu lub je bagatelizuje aż do momentu zauważalnego zakłócenia rozumienia mowy lub codziennego funkcjonowania. OSHA (Occupational Safety and Health Administration) wymaga, aby miejsca pracy, w których hałas przekracza 85dB, zapewniały dostęp do środków ochrony słuchu, jednak nie zawsze realia wyglądają tak, jak powinny oraz nie zawsze sami pracownicy są nimi zainteresowani. My jednak zachęcamy do zadbania o swoje zdrowie i rozpoczęcia korzystania z środków ochrony słuchu jak najszybciej.