Blog

Lista tagów
#case study #studium przypadku #akustyka

Uciążliwe hałasy w nowopowstałym bloku mieszkalnym - case study

Czas czytania: 3 min

25.02.2021, 13:11

Stowarzyszenie “Komfort Ciszy” powstało między innymi po to, aby doradzać w zakresie rozwiązywania problemów wynikających ze złej akustyki w budynkach. Problem dotyczy zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Co możemy zrobić, kiedy okazuje się, że wymarzony dom zamiast być naszym azylem staje się miejscem, w którym nie jesteśmy w stanie odpocząć ze względu na uciążliwy hałas? Sprawdźcie, na przykładzie historii naszej czytelniczki.

 

Opis problemu

 

Mieszkanie powinno być miejscem wypoczynku po ciężkim dniu pracy. Niestety często rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Pod koniec 2020 roku zgłosiła się do nas mieszkanka warszawskiej Białołęki, która po paru miesiącach od wprowadzenia się z córką do nowego lokum, zaczęła zmagać się z intensywnie przenikającymi dźwiękami z sąsiadujących mieszkań. Najbardziej dokuczliwy był jednak rozprzestrzeniający się po całym mieszkaniu dźwięk “szumiącej ściany” pochodzący z łazienki. To również tam pojawiło się niepokojące pękniecie budynku (rozszerzona fuga w płytkach). 

Problemy z akustyką nie dotyczyły tylko jednego lokalu, lecz także innych mieszkań w nowo powstałym bloku. Jakie działania można podjąć w takiej sytuacji, aby poprawić komfort akustyczny?

 

Wskazówki od Komfortu Ciszy

 

  1. Jednym z pierwszych kroków, jakie należy wykonać, jest złożenie reklamacji do dewelopera z wnioskowaniem o przeprowadzenie pomiarów akustycznych. W tym przypadku niepokojąca jest również rysa, która powstała w łazience. Tego rodzaju pęknięcia mogą (choć niekoniecznie w dominującym stopniu) być powodem kłopotów akustycznych. Należy je więc bezwzględnie naprawić. Takie działanie pozwoli nam ocenić, w jakim stopniu to właśnie pęknięcie powodowało uciążliwy hałas.

 

  1. W zależności od rozwoju sytuacji możemy podjąć dalsze kroki. Jeśli sytuacja się nie poprawi, polecamy ściągnąć od dewelopera możliwie najwięcej dokumentacji projektowej dotyczącej wykonania ścian oraz stropów w budynku (rysunki, przekroje z opisem warstw budowlanych i rodzajem zastosowanych dylatacji). W projekcie powinny się znaleźć opisy parametrów izolacyjności akustycznej dla ścian R'A1 a dla stropów L'nw i R’A1, które będzie należało porównać z normami oraz z faktycznymi rozwiązaniami, jakie zostały zastosowane. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy okaże się, że teoretycznie wszystko jest dobrane poprawnie, a dokumentacja projektowo-wykonawcza uwzględniła wszystkie detale wpływające na akustykę?

 

  1. Wtedy zostaje jedynie opcja wykonania pomiarów akustycznych, które miałyby za zadanie udowodnić, że parametry R'A1 i L'nw w praktyce są gorsze od tych zapisanych w projekcie, co zmusiłoby dewelopera do usunięcia wady i zwrócenia kosztów za badania. Gorsze parametry mogą wynikać ze złego wykonawstwa.

 

  1. Jeśli z jakiś powodów nie chcecie lub nie możecie wykonać tego typu badań, pozostaje polepszenie na własną rękę dźwiękoizolacyjności od hałasów powietrznych ściany i stropu, poprzez zastosowanie przedścianki oraz lekkiego sufitu podwieszanego z suchej zabudowy. W obu przypadkach koniecznie z całkowitym wypełnieniem w środku wysoko pochłaniającym dźwięki wyrobem np. wełną szklaną.