Blog

Lista tagów
#okna #poradnik

Poradnik: Ciche okna - na co warto zwrócić uwagę?

Czas czytania: 5 min

16.03.2021, 11:36

Jedną z najważniejszych, a jednocześnie często pomijanych funkcji okien jest dźwiękoszczelność. Dzięki odpowiednio dobranym szybom możemy zapewnić sobie ciszę i spokój nawet w mieszkaniu, które zlokalizowane jest w głośnej okolicy. 

Jak zatem znaleźć okna, które skutecznie ochronią nas nie tylko przed zimnem, ale również przed hałasem dobiegającym z zewnątrz? Poznajcie rady naszych Ekspertów.Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien?

 

Izolacyjność akustyczna wskazuje różnicę między hałasem na zewnątrz a wewnątrz pomieszczenia przy zastosowaniu konkretnej przegrody. Zgodnie z normą izolacyjność akustyczna, wyrażana jest za pomocą kilku wskaźników w tym: RW, C, Ctr.

 

Współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody R (np. okna, ścian, itp.) jest wyrażany w dB (decybel) i określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza przegrodą. Im większa wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność akustyczna przegrody.

C (odnoszący się do wskaźnika RA1) – widmowy wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości (np. ruch drogowy na autostradach i drogach szybkiego ruchu o prędkości większej niż 80 km/h, ruch kolejowy o dużej prędkości, zakład przemysłowy emitujący hałas z przewagą wysokich częstotliwości),

Ctr (odnoszący się do wskaźnika RA2) – widmowy wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości (np. komunikacja drogowa w mieście, ruch kolejowy o małej prędkości, zakład przemysłowy emitujący hałas z przewagą niskich częstotliwości, muzyka dyskotekowa).

Wybór odpowiedniej szyby dopasowanej do konkretnego źródła hałasu pozwala na najbardziej efektywne wykorzystanie okna jako bariery dźwiękoizolacyjnej. Stąd też należy zawsze zwracać uwagę na dodatkowe współczynniki korygujące.

Wartości wskaźników C i Ctr mają wartości ujemne (np.: C = -1 dB, Ctr = -6 dB w zależności od konstrukcji szyby), a zatem wartości RA1 i RA2 są zawsze mniejsze od wartości RW.

 

Przykład zapisu izolacyjności akustycznej dla szyby zespolonej: RW (C; Ctr = 43 (-2; -5) oznacza, że izolacyjność akustyczna wynosi 43 dB, ale ze względu na ruch uliczny (Ctr) wartość ta ulega obniżeniu o 5 dB i wynosi 38 dB – taka wartość dopiero wskazuje nam odpowiedni poziom tłumienia dźwięku szyby dla określonego hałasu o określonej częstotliwości.

 

Co wpływa na izolacyjność akustyczną okien? 

 

Nowoczesne okno to wbrew pozorom złożona i zaawansowana technologicznie konstrukcja. Składa się z wielu elementów, z których tym najbardziej istotnym jest szyba zespolona. Biorąc pod uwagę jej udział w powierzchni całego okna (obecnie może to być ponad 90%), to właśnie od szyb zależą najważniejsze parametry okna, takie jak izolacyjność termiczna, przepuszczalność naturalnego światła czy energii cieplnej, klasa ochrony antywłamaniowej oraz co najważniejsze izolacyjność akustyczna. Rodzaj zastosowanego przeszklenia determinuje akustykę całego okna, a ono z kolei całej przegrody budynku. Standardowy pakiet szybowy charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną na poziomie RW=32 dB. To wystarczy w spokojnych okolicach na wsi czy pod miastem. Jednak tam, gdzie hałas jest bardziej uciążliwy, potrzebne są okna o RW wynoszącym co najmniej 36 dB. Takie okna wyposażone są w szyby akustyczne, z których najlepszy efekt uzyskamy, stosując laminat np. STADIP SILENCE. Należy pamiętać i zwracać bacznie uwagę, że nawet najlepsze okno, z najlepszą szybą dźwiękoizolacyjną nic nie da, jeżeli montaż takiego okna będzie nieprawidłowy. Każda szczelina, nieciągłość izolacji pozwoli hałasowi wtargnąć do wnętrza.

 

Jakie okna ochronią nas najlepiej przed hałasem?

 

W budynkach narażonych na podwyższony poziom hałasu, np. położonych w pobliżu lotnisk, torów kolejowych, autostrad, czy też w centrach dużych miast, okna dźwiękoizolacyjne pozwalają na znaczne wyciszenie od zewnętrznego zgiełku, choć nie zapewnią tego w 100%. Jest kilka metod, które pozwalają podnieść  izolacyjność  akustyczną szyby. Jedną z nich jest stosowanie w szybach zespolonych łączenia tafli o różnych grubościach (np. 4 i 6 mm). Jeszcze inną metodą jest laminowanie szyb folią akustyczną, która pochłania drgania przenoszące dźwięki – i jak w przypadku szyb im jest grubsza, tym lepsze właściwości izolacyjne szkła. Dzięki zastosowaniu specjalnych pakietów szybowych, gdzie zastosowane są szkła laminowane o różnej grubości, izolacyjność akustyczna szyb zespolonych montowanych w oknach może osiągnąć nawet wartość 46-51 dB. Ochrona przed hałasem liczona dla całego okna będzie nieco niższa. O kilka decybeli może także ją zmniejszyć sposób montażu okna, ale nawet jeśli okno zmniejszy ostateczną izolacyjność  do ok. 40 dB, to odczujemy bardzo wyraźną różnicę (pamiętajmy, że obniżenie głośności o 8-10 dB odbieramy jako zmniejszenie hałasu o połowę). Chcąc mieć pewność, że okno posiada określone właściwości w zakresie izolacyjności akustycznej, zawsze należy pytać o wyniki jego badań akustycznych!

 

O ile dB możemy wyciszyć pomieszczenia dzięki zastosowaniu odpowiednich okien?

 

Wszystko zależy od natężenia hałasu zewnętrznego. Pobliska droga, linia kolejowa lub lotnisko mogą generować hałas rzędu 70-90 dB. Okna o współczynniku izolacyjności akustycznej równym 36 dB z pewnością zapewnią nam odpowiedni poziom izolacji od hałasu zewnętrznego. 

Okno dźwiękoszczelne to przede wszystkim gwarancja ochrony przed hałasem z zewnątrz. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku budynków usytuowanych w miejscach, gdzie natężenie dźwięku jest duże. Zabezpieczenie domu przed hałasem jest istotne nie tylko dla codziennego komfortu jego mieszkańców, ale również dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego zarówno w trakcie nocnego odpoczynku, jak i codziennej aktywności.

 

Czy wielkość okien ma znaczenie, jeśli chodzi o przepuszczalność hałasu? 

 

Im większa tafla szkła, tym bardziej podatna jest na uderzenia fali dźwiękowej, która wprowadza szkło w drgania, a co za tym idzie, przedostaje się do wnętrza. Istotne w tym przypadku jest zastosowanie odpowiedniej grubości szyb i laminatów tak, aby ograniczyć ten efekt.

 

Czy są jakieś sposoby na izolację od hałasu przy otwartym oknie? 

 

Niestety hałas (fala dźwiękowa) ma to do siebie, że przenika przez nawet najmniejszy otwór czy nieszczelność. Tym bardziej przy otwartym oknie fala nie napotyka żadnych przeszkód/bariery, aby dotrzeć do wnętrza pomieszczenia.

 

Jak poprawić izolacyjność akustyczną okien bez konieczności wymiany na nowe?

 

W przypadku, kiedy mamy już zamontowane okna poprawa izolacyjności akustycznej będzie trudna. Z jednej strony musimy mieć pewność, że montaż okna był prawidłowy, z drugiej zaś jesteśmy zależni od profilu okiennego, jaki został zastosowany. Jego szerokość determinuje szerokość stosowanych pakietów szybowych – a jak wiemy, te najlepiej wyciszające powinny być złożone z szyb laminowanych, co sprawia, że pakiet szybowy jest szerszy i cięższy.Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące tego zagadnienia, koniecznie dajcie nam znać w komentarzu.