Blog

Lista tagów
#akustyka #budynek wielorodzinny #mieszkanie

Jak znaleźć ciche mieszkanie? Rozmowa z dr inż. Elżbietą Nowicką z Instytutu Techniki Budowlanej.

Czas czytania: 4 min

28.06.2021, 09:23

 

Czy Pani zdaniem ludzie w Polsce zwracają uwagę na akustykę? Czy myślą o tym, czy w mieszkaniu będzie cicho już na etapie poszukiwania swoich własnych czterech ścian?

 

Wydaje mi się, że jednak każdy z nas ma zupełnie inne priorytety, którymi kieruje się przy wyborze lokum. Na pewno część osób myśli o komforcie akustycznym i stara się znaleźć dom w cichej okolicy, ale są też osoby, dla których ważniejszy będzie, chociażby dobry dojazd do pracy czy centrum miasta. Mamy różne potrzeby i nie dla każdego akustyka będzie priorytetem. Te osoby, dla których jest ważna, mogą skorzystać z map akustycznych. Takie mapy są opracowywane dla dużych miast i można na nich zobaczyć główne źródła dźwięku, które mogą być powodem hałasu w naszym mieszkaniu. Jednocześnie warto pamiętać, że fasady budynków  również są projektowane pod względem akustycznym, co oznacza, że muszą być odpowiednio dobrane  do warunków panujących na zewnątrz. Czyli tak naprawdę bez względu na to, czy mówimy o mieszkaniu w centrum przy Marszałkowskiej, czy na obrzeżach Warszawy, to powinno być w nim tak samo cicho. Podobnie sprawa ma się z oknami. Te, które są zlokalizowane w bardzo głośnej okolicy, powinny mieć dużo większą izolacyjność akustyczną niż na przykład okna w budynku, który znajduje się w bardzo cichej okolicy. 

 

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru miejsca zamieszkania, jeśli nie chcemy, żeby hałas zakłócał nam spokój?

 

Tak jak już wspomniałam, najlepiej posiłkować się mapami akustycznymi. Warto także zwrócić uwagę, czy w niewielkiej odległości nie znajduje się ruchliwa ulica. Kolejną kwestią są wszelkie usługi, które dzisiaj bardzo modnie lokalizowane są na parterze budynków wielorodzinnych. One niestety również mogą generować bardzo dużo nieprzyjemnych dźwięków. Poczta, czy jakiś sklep spożywczy tuż pod mieszkaniem może być równie wygodny, co uciążliwy. Dużym problemem w budownictwie mieszkalnym są też siłownie. Moim zdaniem nie powinny być lokalizowane w budynkach wielorodzinnych, ponieważ jest to punkt, który bardzo trudno wytłumić tak, żeby szczególnie dźwięki uderzeniowe nie dobiegały do mieszkań powyżej.

 

Czy w Polsce istnieją przepisy, które zapewniają nam komfort akustyczny w mieszkaniach?

 

Obecnie obowiązujące wymagania akustyczne opisane są w normach przywołanych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dział 9 wspomnianego rozporządzenia mówi o ochronie przed hałasem i tam również znajdziemy wymagania akustyczne. W Polsce wymagania akustyczne zawarte są w serii norm PN-B-02151 od arkusza 2 do 4. Arkusz 2 dotyczy dopuszczalnych poziomów hałasu od urządzeń wyposażenia technicznego. Arkusz 3 mówi o wymaganej izolacyjności akustycznej, a arkusz 4 o ograniczeniu hałasu pogłosowego w budynkach. Te trzy arkusze przywołane w rozporządzeniu ministra, to aktualnie obowiązujące normy w Polsce. Normy się aktualizują, więc warto być z tym na bieżąco. Natomiast jeżeli ktoś chciałby się zapoznać z tymi normami fizycznie, to tutaj niestety muszę zaprosić już do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Tam tę normę można albo kupić, albo przejrzeć w bibliotece.

 

Czy kupno mieszkania w tzw. cichej okolicy, jest gwarantem tego, że będziemy mieć cicho w naszych czterech ścianach?

 

Niestety nie. Cicha okolica to jedno, ale może się zdarzyć, że inne hałasy będą docierać do naszego domu. Na jakość akustyczną naszego mieszkania wpływają nie tylko hałasy dochodzące z zewnątrz, ale również jakość budynku oraz to, czy odpowiednio zaprojektowano i zamontowano wszelkie urządzenia wyposażenia technicznego tj. windę, wentylację, czy chociażby urządzenia sanitarne. Kolejnym problemem będzie odpowiedni dobór, a potem wykonanie przegród wewnętrznych, a więc ścian i stropów. Tego typu przegrody również muszą być wykonane bez żadnych błędów. 

 

Czy istnieją zatem jakieś sposoby, dzięki którym moglibyśmy się upewnić, że w mieszkaniu, które zamierzamy kupić, będzie cicho?

 

Tak, jak najbardziej. Niestety nie jest to obowiązkowe, ale można wykonać tzw. odbiór akustyczny. Istnieje norma, to jest 5 arkusz tej serii norm PN-B-02151, mówiąca o budynkach o wyższej jakości akustycznej. Jest tam opisana metoda oceny, czy całego budynku, czy pojedynczego mieszkania pod względem akustycznym. Osoby zainteresowane dowiedzą się z niej, jakie elementy należy wziąć pod uwagę podczas oceny akustycznej naszego mieszkania.

 

O co powinniśmy zapytać się dewelopera przed zakupem, jeśli chodzi o akustykę naszego przyszłego mieszkania? 

 

Na pewno warto zapytać, czy budynek jest wykonany zgodnie z aktualnymi wymaganiami akustycznymi. Należy rozmawiać i próbować z deweloperem wynegocjować właśnie te wspomniane odbiory akustyczne. Mimo że nie są one obowiązkowe, to myślę, że jeśli my jako przyszli lokatorzy będziemy wymuszać je na deweloperach, to wtedy będziemy mieli  większą szansę na to, że mieszkanie będzie spełniać aktualne wymagania akustyczne i nie będą nam przeszkadzały niepotrzebne hałasy dochodzące, czy to z zewnątrz, czy z wewnątrz budynku.

Do kogo możemy zwrócić się o ekspertyzę w razie sporu z deweloperem?

 

Na pewno warto próbować dogadać się z deweloperem. Natomiast, jeśli się nam to nie uda, to pozostaje nam kilka opcji. Wiem, że wiele mieszkańców zaczyna od nadzoru budowlanego, żeby to oni nakazali wykonanie pomiarów i/lub ekspertyzy akustycznej, która wskaże, gdzie leży problem. Jeśli jednak nadzór budowlany nie spełni naszych oczekiwań, to pozostaje nam droga sądowa.

 

Dziękujemy bardzo za rozmowę oraz fachowe rady!