Aktualności

„Polska w decybelach” - raport o stanie akustycznym największych aglomeracji

11.09.2020, 11:57

Polska w Decybelach to raport o stanie akustycznym największych aglomeracji w Polsce. Został opracowany przez Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” oraz Grupę Saint-Gobain. Celem publikacji było zwiększenie świadomości znaczenia komfortu akustycznego w życiu każdego z nas. W tym celu Eksperci dokonali pomiarów hałasu w największych polskich aglomeracjach, czyli w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku. Badacze zmierzyli również poziom hałasu w sytuacjach życiowych, jakich doświadczamy w miejscu zamieszkania, pracy oraz w szkole.

W raporcie znajdują się szczegółowe badania, które wskazują poziom dźwięku w określonych obszarach polskich miast. Miejsca, które poddano badaniom to m.in. rynek, galerie handlowe, głośne ulice, czy też obszary kultury. Wyniki pomiarów wskazały nie tylko lokalizacje, w których jest najgłośniej, ale także miejsca, w których można uciec od hałasu i odpocząć. Badaniom zostały poddane także kultowe punkty, które w raporcie zostały nazwane “ikonami dźwięku”. W ich składzie znajdują się m.in. krakowskie Sukiennice, warszawskie Metro czy poznańskie koziołki. Elementem raportu „Polska w decybelach” jest również poradnik dotyczący tego, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru miejsca zamieszkania, szkoły oraz pracy.

 

Pełen tekst raportu „Polska w decybelach” wraz z opisem metodologii jego powstania można przeczytać pod adresem: https://polskawdecybelach.pl/