Aktualności

Nowy lokator - noworodek. Jak przygotować pokój dziecka pod względem akustycznym?

01.08.2019, 11:13

Dziecko nigdy nie nauczy się spać w hałasie, a regularne przebywanie wśród dźwięków o zbyt dużym natężeniu może negatywnie wpływać na jego rozwój. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu komfort akustyczny. Przy czym nie chodzi o osiągnięcie ciszy absolutnej, która może budzić niepokój, a o stworzenie środowiska, w którym maluch będzie się czuł bezpiecznie.

U noworodków słuch jest bardzo wrażliwy na głośne dźwięki. Dlatego o akustykę wnętrz, by była skuteczna, najlepiej zadbać już na etapie projektowania mieszkania, a pokój dziecka wyciszyć odpowiednio do jego potrzeb. Na osiągnięcie optymalnego efektu składają się odpowiednia izolacja, dobrej jakości materiały i rozwiązania konstrukcyjne. Pozwalają one na wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie uciążliwych dźwięków pochodzących zarówno z zewnątrz, takich jak na przykład hałas uliczny, jak i z wewnątrz budynku. Tu świetnym i pewnie wszystkim boleśnie znanym przykładem jest lubujący się w remontach sąsiad.

- Dobrym pomysłem jest wygłuszenie ściany „przedścianką” akustyczną, czyli płytą gips-karton na metalowym ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej szklanej bądź skalnej o wysokim pochłanianiu dźwięku, która powinna mieć grubość od 5 do 10 cm. Skutecznym rozwiązaniem jest również sufit podwieszany redukujący dźwięki powietrzne od sąsiada oraz obniżający poziom dźwięku wewnętrznego dzięki swojej wysokiej chłonności akustycznej - radzi Paweł Polak ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Gdzie najlepiej postawić łóżeczko?

Niemowlęta potrzebują ciszy i spokoju oraz jak najmniejszej liczby bodźców, także dźwiękowych, szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Wszystko, co może zaburzyć ich sen jest niepożądane, z czego świeżo upieczeni rodzice szybko zdają sobie sprawę. Łóżeczko dziecka, niezależnie od tego czy jest dostawką do miejsca spania rodziców, dobrze jest umieścić z daleka od okna i drzwi, bo to zazwyczaj są najgłośniejsze punkty pokoju (tam najbardziej docierają hałasy z zewnątrz). Na niemowlę dobrze wpływają jednostajne, szumiące, monotonne odgłosy. Najlepszym jest spokojny głos rodzica, ale dobrze sprawdzają się też… odgłosy różnych urządzeń, które mamy w domu, na przykład cichego odkurzacza.