Aktualności

Konferencja "Słyszysz dobre dźwięki?" 21 lutego 2019 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

03.02.2019, 13:34

 

Konferencję otworzy panel dyskusyjny pt. „Hałas jako wyzwanie teraźniejszości i przyszłości”, do którego zaproszono ekspertów z doświadczeniem w bojach z hałasem lub pomysłowo wykorzystujących dźwięki w swojej pracy. Po nim można wziąć udział  warsztatach – do wyboru są 2 spośród 6 propozycji, w ramach których praktycy podpowiedzą:

  • jak walczyć z niezdrowym hałasem (warsztat „Norma akustyczna w pigułce. Warsztat rozwiązań praktycznych dla szkół i nie tylko”, prowadzenie: Mikołaj Jarosz);
  • jak się przed nim bronić (warsztat „Chodzą słuchy - warsztaty z uchem w tle - warsztaty o słuchu, uwadze słuchowej i przetwarzaniu słuchowym”, prowadzenie: Martyna Sztuk);
  • jak kreatywnie edukować wykorzystując dźwięki (warsztat „Program szyty na miarę. Edukacja muzyczna site-specific jako forma nauki języków obcych w ujęciu CLIL (Content and language integrated learning)”, prowadzenie: Łukasz Kowalik);
  • gdzie szukać środków na realizację proekologicznych czy prozdrowotnych działań
    w szkole (warsztat „Od pomysłu do projektu. Jak myśli przekuć w działania i gdzie szukać finansowania”, prowadzenie: Paulina Stok-Stocka);
  • jak angażować do swoich pomysłów edukacyjnych innych (warsztat „Jak gromadzić ludzi wokół idei? Metody animacyjno-angażujące odbiorców w edukacji ekologicznej”, prowadzenie: Marzena Białowolska);
  • jak wykorzystać przestrzeń szkoły do zorganizowania gry edukacyjnej dla podopiecznych (warsztat „Zaprojektuj grę i edukuj! Jak stworzyć i zaplanować grę edukacyjną”, prowadzenie: Anna Biały).

Dzień zakończy się bezpłatnymi badaniami słuchu dla chętnych, które przeprowadzą specjaliści z Zachodniopomorskiego Centrum Słuchu i Mowy "Medincus".

Formularz zgłoszeniowy znaleźć można tutaj. Szczegóły i dodatkowe informacje: www.uslysz.filharmonia.szczecin.pl. Uwaga! W ramach konferencji odbędą się dwa bloki warsztatowe - w każdym z dwóch bloków należy wybrać tylko jeden. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Konferencja "Słyszysz dobre dźwięki?" odbywa się w ramach projektu "Słyszę Dobre Dźwięki - kampania edukacyjna dotycząca przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska hałasem", dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

 

 

Kampania „Słyszę dobre dźwięki”

Problem zanieczyszczenia hałasem i wynikających z niego zagrożeń z uszkodzeniami słuchu na czele staje się jednym z najuciążliwszych w codziennym życiu mieszkańców, szczególnie tych zamieszkujących aglomeracje miejskie. Tymczasem hałasowi można i należy przeciwdziałać.

Kampania „Słyszę dobre dźwięki”, realizowana przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza
w Szczecinie od 2016 roku, to długofalowe działanie edukacyjne, którego efekty będą rezonować w przyszłości. Od ponad trzech lat, dzięki prowadzonym konsekwentnie niestandardowym działaniom informacyjnym (jak akcja billboardową w przestrzeni Szczecina czy akcje prowadzone podczas zawodów biegowych w Szczecinie i Policach) i edukacyjnym (np. gry edukacyjne dla młodzieży dotyczące słuchu, warsztaty dla nauczycieli czy seminaria dla architektów), ta społeczna akcja podsuwa rozwiązania i wskazuje obszary problemowe – zarówno w skali makro i mikro.

Kampania „Słyszę dobre dźwięki” realizowana jest przez Filharmonię w Szczecinie przy wsparciu partnerów lokalnych i ogólnopolskich, w tym: Centrum Słuchu i Mowy „Medincus”, Ecophon Saint-Gobain Sp. z o.o., Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort ciszy”, pAudio Technologies Sp. z o.o. czy Szkoły Podstawowej w Reczu - zwycięzcy I edycji konkursu na szkolne strefy harmonii. Oprócz tego kampania „Słyszę dobre dźwięki” została doceniona i otrzymała patronaty honorowe Ministra Edukacji Narodowej i Izby Architektów RP. W 2019 roku kampanię „Słyszę dobre dźwięki” zdecydował się wesprzeć także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.