Aktualności

Jak kupić ciche mieszkanie?

Czas czytania: 3 min

20.05.2021, 08:22

 

Zwróć uwagę na lokalizację

 

Hałas to problem, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Kiedy przeglądamy foldery reklamowe przedstawiające wizualizację nowych osiedli, nie zastanawiamy się nad tym, czy będzie nam towarzyszył w nowym miejscu zamieszkania, a tym bardziej, jak bardzo może okazać się uciążliwy. Tymczasem to, w jakiej okolicy będzie znajdowało się mieszkanie, będzie mieć ogromny wpływ na nasz komfort akustyczny. Zanim podejmiemy więc decyzję o zakupie własnych czterech ścian, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na lokalizację. Aby przeanalizować, gdzie w mieście znajdują się głośne rejony oraz jakie źródła dźwięku będą głównym powodem hałasu w mieszkaniu, możemy posłużyć się mapą akustyczną. To dokument pokazujący poziom dźwięku z uwzględnieniem ruchu kołowego i szynowego, a także lotnisk oraz miejsc prowadzenia działalności przemysłowej. Tworzony jest dla miejscowości, które posiadają minimum 100 tysięcy mieszkańców.

 

Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

 

Aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek, kolejny dokument, do którego powinniśmy sięgnąć to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się z niego, co jest planowane w danym rejonie. Może się bowiem okazać, że w pobliżu naszej wymarzonej lokalizacji przewidziana jest budowa drogi ekspresowej czy też nowego centrum handlowego, która znacząco wpłynie na poziom hałasu w okolicy.

 

Nie bój się pytać

 

Głośna może być nie tylko okolica, ale również sam budynek. Kiedy kupujemy nowe lokum, warto podpytać dewelopera o standard akustyczny budynku. Zweryfikujmy, czy został on wzniesiony zgodnie z obowiązującymi normami akustycznymi. Warto próbować wymusić na deweloperze odbiór akustyczny, który obecnie nie jest obowiązkowy, jednak pytania kupujących mogą spowodować, że z czasem stanie się standardem. Dzięki tego typu odbiorom możemy mieć pewność, że mieszkanie spełnia aktualne wymagania akustyczne. Tym samym istnieje większa szansa, że nie będą nam przeszkadzały niepotrzebne hałasy dochodzące, czy to z zewnątrz, czy z wewnątrz budynku. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego najlepiej byłoby wykonać pomiary akustyczne, jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie. Alternatywą może być więc zasięgnięcie opinii fachowców.Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wymagania akustyczne istnieją i że można domagać się tego, aby były one spełnione. Dlatego zanim zabierzemy się do kupna mieszkania, warto dobrze poznać swoje prawa.