Aktualności

Hałas pod kontrolą. Darmowe poradniki od Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”

19.08.2019, 13:31

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tym jak poradzić sobie z hałasem przystępnie i krótko wyjaśnione w filmowych poradnikach. Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” wspólnie z dr inż. Elżbietą Nowicką z Instytutu Techniki Budowlanej przygotowało specjalne nagrania z fachowymi radami. Znajdują się w nich odpowiedzi na nurtujące wiele osób pytania dotyczące trudności z akustyką w mieszkaniach, domach, biurach, restauracjach czy szkołach.

Głośna brama wjazdowa? Doskonale słyszalne w mieszkaniu odgłosy z łazienki sąsiadów? Kłopoty związane z hałasem w różnych pomieszczeniach można i warto rozwiązywać. Jest to istotne tym bardziej, że w budynkach spędzamy obecnie aż 90% swojego czasu, a niechciane dźwięki negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Kilkuminutowe nagrania wideo, które można znaleźć na koncie Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” w serwisie YouTube w przystępny sposób wyjaśniają czasem skomplikowane technicznie i prawnie zagadnienia z zakresu akustyki. Zawierają wiedzę, która choć dotyczy codziennych spraw, wcale nie jest łatwo dostępna.

Dr inż. Elżbieta Nowicka w filmowych poradnikach odpowiada na pytania zadane przez zainteresowane osoby. Dzięki temu oglądając wideo można się dowiedzieć na przykład czy mieszkanie na dziesiątym piętrze jest cichsze niż na parterze, jak sprawdzić czy kupowane lokum będzie odpowiednio zabezpieczone przed niechcianymi dźwiękami albo co zrobić, by pozbyć się hałasów dochodzących z wentylacji.

- Za odpowiednią akustykę w budynkach odpowiada przede wszystkim dobry projekt i o tym trzeba pamiętać. Chcemy jak najszerzej rozpropagować wiedzę z tej dziedziny. Pomaga nam w tym dr inż. Elżbieta Nowicka z Instytutu Techniki Budowlanej, z którą podczas nagrywania filmów współpracowało nam się doskonale - wyjaśnia Henryk Kwapisz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Filmy są tylko jednym ze sposobów, w jaki Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” działa na rzecz rozpropagowania tego jak ważna dla zdrowia i komfortu ludzi jest kwestia akustyki. Wśród innych jego działań są konferencje, warsztaty czy opiniowanie regulacji prawnych dotyczących jakości akustycznej budynków. Informacje związane z problemem hałasu można znaleźć także na stronie internetowej stowarzyszenia pod adresem: www.komfortciszy.pl.