Aktualności

Nowa norma PN-B-02151-5 już dostępna

Po kilku latach starań i intensywnej pracy na rzecz znormalizowania wymagań akustycznych w budynkach mieszkalnych, nowa norma PN-B-02151-5:2017-10 jest już dostępna do kupienia w Polskim Komitecie Normalizacji: https://sklep.pkn.pl/catalogsearch/result/?q=PN-B-02151-5. Zmieniają się tym samym zasady klasyfikacji budynków o podwyższonym standardzie akustycznym oraz podejście do kwestii ochrony przed hałasem w budynkach mieszkalnych.

Dokument określa, w jaki sposób powinny być projektowane budynki mieszkalne według standardów wyższych niż podstawowe, czego od dawna domagały się m.in. osoby kupujące nowe mieszkania. Norma nie będzie obowiązkowa do stosowania, jednak wszystkim zainteresowanym – mieszkańcom, lokatorom i architektom – da oręż w walce o komfort akustyczny w budynkach wielorodzinnych, szeregowych i bliźniaczych. Architekci nareszcie otrzymają narzędzie umożliwiające projektowanie lepszych pod względem akustycznym budynków. Inwestorzy będą mogli domagać się od deweloperów używania lepszej jakości wyrobów do izolacji akustycznej czy okien, a odbiorcy końcowi otrzymają wskaźniki, na podstawie których łatwiej będzie im dochodzić swoich praw w sporach z wykonawcami.

W tym kontekście należy wspomnieć również o innej normie – PN-B-02151-04:2015-06 (tzw. normie pogłosowej), która od stycznia 2018 roku stanie się obowiązkowa do stosowania dla wszystkich nowo budowanych obiektów użyteczności publicznej (szpitali, szkół, urzędów) oraz przy renowacjach i rozbudowach budynków już istniejących. Nowe zalecenia, uwzględnione w rozporządzeniu ministra ws. Warunków Technicznych, przełożą się na większy komfort z przebywania w szkołach, urzędach, a także na dworcach czy na basenie. Zmiany na lepsze odczujemy wszyscy.