Aktualności

Głośno w centrum? Wybór szyby

05.06.2019, 12:44

Natężenie hałasu w samym centrum miasta znacząco przekracza bezpieczne dla człowieka normy. Może prowadzić to do podwyższenia poziomu stresu, braku koncentracji, niepokoju i rozdrażnienia. Dlatego tak istotny w miejscach o wysokim natężeniu hałasu jest właściwy wybór okien. Dokonując selekcji okien warto pamiętać o tym, że aż 80% powierzchni okna stanowi szyba, a jej parametry mają istotny wpływ na komfort lokatorów.

Specjalnie dobrane szyby zespolone są projektowane w taki sposób, aby osłabiać energię fal dźwiękowych, tworząc barierę dla zgiełku miasta. W przełożeniu na konkretne liczby, a w zasadzie decybele – ochrona przed szkodliwymi dźwiękami może wzrosnąć nawet o 30 % w stosunku do rozwiązań standardowych. Niektóre rozwiązania są tworzone specjalnie po to, aby tłumić hałas na poziomie 40-50 dB i tym samym zapewniać komfort życia niemal w każdych warunkach.

Na jeszcze większy hałas niż mieszkańcy aglomeracji narażone są osoby zamieszkujące tereny w pobliżu lotnisk. Z myślą o ludziach, którzy każdego dnia mają kontakt z dźwiękami przekraczającymi 70-90 dB stworzone zostały szyby akustyczne zapewniające wyraźnie odczuwalną redukcję hałasu i poprawę komfortu życia.

- W szkle akustycznym zastosowana została specjalna budowa, która tłumi fale dźwiękowe o uciążliwych częstotliwościach charakterystycznych np. dla hałasu lotniczego. Pochłania ona i osłabia energię dźwięku, działając jako bariera dla głośnych dźwięków - mówi Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Wybierając właściwą izolację dźwiękową, należy każdorazowo określić źródło hałasu. Z uwagi na działanie wielu czynników, które mają zróżnicowane znaczenie i wpływ na tłumienie hałasu, doborem szkła dźwiękochłonnego każdorazowo powinna zająć się odpowiednio wykwalifikowana osoba.

- W przypadku szyb dwukomorowych należy zróżnicować grubość jednej lub dwóch szyb, aby uzyskać zdecydowanie lepsze wyniki izolacyjności akustycznej. Inną metodą zwiększenia dźwiękoszczelności szyb jest wprowadzenie specjalnych folii akustycznych w szkle laminowanym - radzi Paweł Polak.

Zaleca się, aby typ szkła był dostosowany do typu ramy i uszczelnienia. Szkła o wysokim współczynniku izolacji akustycznej wymagają montażu w ramach o bardzo dobrych parametrach. Strona montażu szyby zespolonej nie ma wpływu na parametry akustyczne okna.

Zastosowanie specjalnie dobranych pakietów szybowych zapewni słyszalną redukcję hałasu i podwyższy komfort życia.