Aktualności

Akustyka w łazience. Jak wyciszyć odgłosy?

Czas czytania: 3 min

23.04.2021, 10:36

 

 

Łazienka jest miejscem, w którym powinniśmy czuć się komfortowo, nieważne, czy chcemy pośpiewać pod prysznicem, skorzystać z toalety, czy wypłakać swoje smutki. Jak zatem zapewnić sobie chwilę prywatności?

 

Temat, o którym zapominamy…

 

Bardzo często na etapie wyboru mieszkania zapominamy o tym, aby dokładnie zbadać, jaka jest akustyka jego pomieszczeń. Chętnie sprawdzamy, z której strony wschodzi słońce, jacy będą nasi sąsiedzi i czy mamy miejsce parkingowe, ale mało kto pamięta o tym, aby upewnić się, czy ściany są na tyle dobrze izolowane, aby zapewnić nam komfortową ciszę. To temat nadal mało popularny, a jednak bardzo ważny, dlatego czas przyjrzeć mu się bliżej.

 

Wybieraj to, co najlepsze

 

Na początku należy podkreślić, że akustyka i materiały użyte do izolacji, to nie jest najłatwiejszy temat do oceny. Dlatego w tym celu warto skonsultować się z fachowcem specjalizującym się w tej dziedzinie. Można również skorzystać z porad, jakie udziela Stowarzyszenie Komfort Ciszy, które od lat działa na rzecz lepszej akustyki w budownictwie.

 

Mając dostęp do dokumentacji od dewelopera, od którego kupujemy mieszkanie, powinniśmy zwracać uwagę na materiały z jakich wykonana jest izolacja pomieszczeń. Bardzo ważne jest, aby materiał izolacyjny wypełniający lekkie konstrukcje z gips-kartonu miał jak najbliższy wartości 1,0 współczynnik pochłaniania dźwięku AW (alfa W). Wartość tę znajdziemy na etykiecie lub w dokumentacji danego wyrobu. Dzięki temu, kupując mieszkanie, dajemy sobie i całej rodzinie gwarancję ciszy i spokoju na długie lata.

 

Co z łazienką w Twoim mieszkaniu?

 

Jeżeli jesteśmy już posiadaczami mieszkania, ale nie odpowiada nam fakt, że królowa pomieszczeń — toaleta, nie jest zbyt dobrze wyciszona, możemy zainwestować w jej remont. Materiałem, który pomoże nam rozwiązać problem, jest doskonale pochłaniająca dźwięki wełna mineralna, np. szklana o grubości 5 cm. Jeżeli pozwala nam na to ilość miejsca, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie przedścianki akustycznej z odpowiednim wypełnieniem. Wyeliminuje ona część dźwięków powietrznych. Kiedy problem wynika z hałasów instalacyjnych i przepływów ścieków w rurach, pomocne może okazać się obudowanie pionów instalacyjnych lekką konstrukcją z suchej zabudowy z wypełnieniem materiałem dźwiękochłonnym. Rury powinny być szczelnie otulone izolacją. Jeśli natomiast przeszkadza nam głośny przepływ mediów w przewodach i jednocześnie nie mamy miejsca na zabudowę wspomnianą wyżej, należy rozważyć otuliny izolujące o dobrych własnościach akustycznych.

 

Niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji, dobra akustyka budynków powinna być standardem. Niestety niektórzy deweloperzy nie przykładają się do tego tematu, wiedząc, że potencjalni klienci prawdopodobnie nie zwrócą uwagi na ten problem na etapie zakupu. Stawiają więc na minimum, jakie muszą spełniać w ramach norm, nie gwarantując pełnego spokoju i ciszy. Zmiany zaczynają się od nas — konsumentów. Jeśli zaczniemy zwracać uwagę na ten temat, inwestorzy powinni zareagować coraz lepszą jakością materiałów. Warto więc pamiętać o akustyce i własnym komforcie, który powinien być gwarancją do zakupu każdej nieruchomości.