Aktualności

Akustyka obiektów sportowych

Czas czytania: 3 min

14.07.2021, 09:56

 

“Sport to zdrowie”? Jak się okazuje, nie zawsze jest to prawda. Z biegiem lat w Polsce pojawia się coraz więcej procesów sądowych dotyczących hałasu pochodzącego z boisk. Mieszkańcy, których posesje znajdują się w małej odległości od obiektów sportowych, narzekają na uciążliwe dźwięki i składają postępowania administracyjne lub sądowe.

 

Na czym polega problem?

 

Po całym dniu pracy przychodzimy do domu, aby odpocząć i zyskać energię na kolejny dzień. Ciężko to jednak zrobić, gdy w naszym mieszkaniu lub domu ciągle towarzyszy nam muzyka puszczana z przenośnych głośników młodych sportowców, dźwięk odbijanej lub kopanej piłki, która może schodzić nawet w okolice 100 Hz, a także światła boiskowych halogenów, które oślepiają prywatne posesje. Niestety w Polsce popularną praktyką jest wrzucanie boisk w zwartą zabudowę np. w odległości zaledwie 5 metrów od budynków. Problemem jest również zmiana funkcji dotychczasowych obiektów działających w ramach lekcji wf-u, na obiekty obciążone kilkanaście godzin dziennie łącznie z sobotami i niedzielami, a więc dokładnie wtedy, kiedy domownicy chcieliby odpocząć we własnych czterech ścianach. 

Hałas wpływa nie tylko na spadek komfortu i zdrowie mieszkańców, ale także na wartość takich nieruchomości. O skali problemu, może świadczyć fakt, iż Komisja Europejska postanowiła pozwać Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej hałasu. Już teraz sprawy dotyczące oddziaływania hałasu na posesje mieszkalne toczą się w zasadzie w całym kraju, a patrząc na wzrost poziomu świadomości obywatelskiej i prawnej ludzi, można spodziewać się, że będzie ich coraz więcej. Co zatem można zrobić, aby zapobiec udręce lokatorów i kolejnym sprawom sądowym?

 

Jaki można poprawić sytuację?

 

W wielu przypadkach decyzja o powstaniu obiektu sportowego w Polsce nie podlega żadnemu procesowi analizy oddziaływania akustycznego. W wyniku braku konsultacji z ekspertami z tej dziedziny, budowane boiska są nieprzemyślane pod względem projektowo-lokalizacyjnym. Działaniem, które byłoby w stanie zapobiec takim praktykom, jest wprowadzenie certyfikatu oddziaływania akustycznego. Wtedy każdy, kto chciałby wybudować boisko, dyskotekę, czy inny obiekt, musiałby spełnić takie warunki, które zapewniłyby mieszkańcom niezakłócone użytkowanie swojej własności, a użytkownikom tych miejsc komfortowe korzystanie z zaprojektowanego obiektu.Obiekty sportowe, choć ważne z wielu powodów, potrafią też wyrządzić dużą szkodę. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwości hałasu oraz istotności odpowiedniej akustyki - w szkole, pracy czy w domu. To właśnie w tych miejscach ludzie przebywają przez większą część dnia. Warto zatem zadbać, aby czas w nich spędzony nie wpływał negatywnie na nasze zdrowie.